J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws

KONTAKT

Urząd Gminy 
18-112 Poświętne 21

tel: 85 650 13 14
85 650 11 64
85 650 13 10


Numery wew. referatów:
1 - Zastępca Wójta
2 - Skarbnik
3 - USC (Kierownik)
4 - GOPS
5 - Drogi, Rolnictwo
6 - Działalność gospodarcza,
     akcyza, stypendia
7 - Podatki
8 - Radca Prawny
9 - Dowody osobiste, oświata
0 - Sekretariat


fax: 85 650 11 83


e-mail:  poswietne@data.pl

Godziny urzędowania:
poniedziałek - piątek
7.15 - 15.15

PODSUMOWANIE KADENCJI 2014-2018


Sprawy obywatelskie


Dokumenty Planistyczne

Przerwy w dostawie

energii elektrycznej

 

System Zbiórki Opakowań
PSOR


Jakość powietrzaPodlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Komisariat Policji w Łapach
 Podlaska Izba Rolnicza


Serwis Turystyczny


Fair Play


Związek Powiatów Polskich


Ogłoszenia

STRONY OBCOJĘZYCZNE


       Licznik odwiedzin
         
 
Fundacja Aktywizacja - zakończenie projektu PDF Drukuj
Wpisał: Administrator   
17.07.2017.

W czerwcu 2017 r. zakończyła się realizacja projektu "Architektura drewniana, narzędzia rolnicze i sprzęty gospodarstwa domowego naszych przodków - III etap". Dzięki wsparciu finansowemu Gminy Poświętne i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, dokonano inwentaryzacji 104 obiektów z terenu gminy Poświętne.

Projekt miał na celu inwentaryzację drewnianych spichlerzyków, budynków gospodarczych, domostw oraz krzyży i kapliczek na terenie gmin Poświętne i Turośń Kościelna.

Fundacja Aktywizacja planuje sukcesywnie opracowywać kolejne gminy województwa podlaskiego pod względem wartościowych elementów mających wpływ na tradycję, kulturę i historię regionu.

Zinwentaryzowane spichlerzyki drewniane pochodzą głównie z okresu po 1945 roku. Najstarsze powstały w latach ok. 1920-1930, zaś najmłodsze w latach 60-tych XX wieku. Posiadają konstrukcję zrębową, w której ściany składają się z kolejnych warstw ułożonych na sobie belek. Najniższa, zwana podwaliną, najczęściej spoczywa na dużych kamieniach narożnych, pomiędzy którymi, jako wypełnienie są układane mniejsze. Najczęściej do budowy wykorzystano drewno sosnowe, zaś do zabudowy ścian stryszków drewno topolowe. W kilku przypadkach właściciele znali pochodzenie drewna: własne lasy prywatne, drewno z okolic Pietkowa - z dóbr hrabiów Krasickich lub Puszczy Białowieskiej. W badanych w 2017 roku gminach: Poświętne i Turośń Kościelna inwentaryzowane spichlerzyki to obiekty jednokomorowe, chociaż zdarzają się takie, w których są zabudowane przedsionki. Drzwi mają prostą konstrukcję, złożoną z trzech-czterech pionowo zbitych dębowych desek do dwóch poprzecznych spongów. W przeciwieństwie do badanych w ubiegłych latach gmin: Łapy, Sokoły, Choroszcz, w których spichlerzyki miały nieraz solidne zamknięcia, ze skomplikowaną konstrukcją, w obecnie badanych gminach nie ma wymyślnych zabezpieczeń. Drzwi najczęściej są w ścianie szczytowej. W gminie Poświętne częściej zdarzały się spichlerzyki znajdujące się wewnątrz stodół lub budynków gospodarczych.

Na terenie gminy Poświętne zostały spenetrowane wszystkie wsie, udało się dotrzeć do wszystkich sołectw.

Realizatorzy projektu dziękują władzom oraz mieszkańcom Gminy Poświętne za pomoc w realizacji zadania. 
następny artykuł »
J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws