J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws

KONTAKT

Urząd Gminy 
18-112 Poświętne 21

tel: 85 650 13 14
85 650 11 64
85 650 13 10


Numery wew. referatów:
1 - Zastępca Wójta
2 - Skarbnik
3 - USC (Kierownik)
4 - GOPS
5 - Drogi, Rolnictwo
6 - Działalność gospodarcza,
     akcyza, stypendia
7 - Podatki
8 - Radca Prawny
9 - Dowody osobiste, oświata
0 - Sekretariat


fax: 85 650 11 83


e-mail:  poswietne@data.pl

Godziny urzędowania:
poniedziałek - piątek
7.15 - 15.15

PODSUMOWANIE KADENCJI 2014-2018


Sprawy obywatelskie


Dokumenty Planistyczne


System Zbiórki Opakowań
PSOR

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Komisariat Policji w Łapach
 Podlaska Izba Rolnicza


Serwis Turystyczny


Fair Play


Związek Powiatów Polskich


Ogłoszenia

STRONY OBCOJĘZYCZNE


       Licznik odwiedzin
         
 
74 rocznica bitwy pod Lizą Starą PDF Drukuj
Wpisał: Administrator   
05.06.2017.

4 czerwca 2017 r. w kaplicy w Lizie Starej odbyła się uroczysta Masza Święta upamiętniająca wydarzenia z czerwca 1943 r., celebrowana przez księdza proboszcza parafii Topczewo Pawła Anusiewicza.

W uroczystości uczestniczył Wójt Gminy Poświętne Witold Łapiński wraz z Małżonką,  żołnierze Armii Krajowej,  mieszkańcy Lizy Starej i okolicznych wsi. Po uroczystej Mszy Św. wszyscy udali się pod pomniki poległych w bitwie w miejscowości Liza Stara ( staraniem mieszkańców i władz gminy odnowionych), usytuowanych przy byłej szkole podstawowej oraz do mogiły przy drodze do Zalesia, gdzie spoczywają zabici pod Lizą. Aby uczcić pamięć poległych  złożyli wieńce oraz zapalili znicze.

Wojna w Lizie

W Lizie działała silna partyzantka. W 1943 roku dowódcą prawie czterdziestoosobowego oddziału leśnych był ppor. Kaliszewski ps. Skromny. Placówką w Lizie dowodził Mieczysław Lewicki. To w okolicach wsi, 3 czerwca 1943 roku, Armia Krajowa stoczyła ciężki bój z Niemcami. Już na początku akowcy popełnili błąd, puszczając wolno rolnika przejeżdżającego furmanką. Już po godzinie nadjechało niemieckie wojsko. Natychmiast okrążyło partyzantów. Akowcy zaczęli cofać się w kierunku lasu, prosto pod lufy niemieckich karabinów. Pierwszy zginął Stanisław Marczak ps. Granit. Ranny został Ignacy Koc. Chwilę później poległ Jan Guzik. Marian Ostrowski został ścięty serią z karabinu maszynowego. Niemcy też stracili oficera i kilku żołnierzy. Bohatersko walczył Jan Falkowski ps. Porywczy. Dopiero późnym wieczorem partyzanci przebili się przez pierścień Niemców. Uratował się ranny Stanisław Wysokiński, którego operował doktor Cywiński z Łap, amputując rękę powyżej łokcia. Ciężki był los schwytanego Jana Łuczaja. Wytropił go niemiecki patrol. Rannego przewieziono do Łap, gdzie gestapo poddało go torturom. Wkrótce trafił do szpitala. Nie wierząc w swoje siły na dalsze wytrzymanie tortur, poprosił doktora Szemiota o truciznę. Ten, za zgodą rodziny partyzanta, dostarczył mu ją.  

Źródło: http://www.poranny.pl/wiadomosci/lapy/ 
Marian Olechnowicz

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws