J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws

KONTAKT

Urząd Gminy 
18-112 Poświętne 21

tel: 85 650 13 14
85 650 11 64
85 650 13 10


Numery wew. referatów:
1 - Zastępca Wójta
2 - Skarbnik
3 - USC (Kierownik)
4 - GOPS
5 - Drogi, Rolnictwo
6 - Działalność gospodarcza,
     akcyza, stypendia
7 - Podatki
8 - Radca Prawny
9 - Dowody osobiste, oświata
0 - Sekretariat


fax: 85 650 11 83


e-mail:  poswietne@data.pl

Godziny urzędowania:
poniedziałek - piątek
7.15 - 15.15

PODSUMOWANIE KADENCJI 2014-2018


Sprawy obywatelskie


Dokumenty Planistyczne


System Zbiórki Opakowań
PSORPodlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Komisariat Policji w Łapach
 Podlaska Izba Rolnicza


Serwis Turystyczny


Fair Play


Związek Powiatów Polskich


Ogłoszenia

STRONY OBCOJĘZYCZNE


       Licznik odwiedzin
         
 
Święto Niepodległości w gminie Poświętne PDF Drukuj
Wpisał: Administrator   
14.11.2016.

W gminie Poświętne uroczyste obchody upamiętniające 98 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęły się 10 listopada 2016 r. W godzinach rannych w Zespole Szkół w Poświętnem odbyła się akademia z okazji obchodów  rocznicy Narodowego Święta Niepodległości, w której wzięli udział uczniowie i nauczyciele.

Przed południem młodzież szkolna uczestniczyła w swoistej żywej lekcji historii i patriotyzmu.  Wspólnie z władzami gminy Poświętne, z wójtem Witoldem Łapińskim oraz Przewodniczącym Rady Gminy Poświętne Tadeuszem Kamińskim na czele, pod opieką dyrektora Zespołu Szkół w Poświętnem Bożeny Brzozowskiej i nauczyciela historii Piotra Sobieszczaka, odwiedzili miejsca pamięci znajdujące się na terenie naszej gminy. Złożyli wieńce i zapalili znicze na grobach walczących o wolność i niepodległość.

Pierwszym przystankiem była Liza Stara, gdzie 3 czerwca 1943 roku, Armia Krajowa stoczyła ciężki bój z Niemcami, a zabici pod Lizą leżą w mogile, przy drodze do Zalesia. Ostatnie dni wojny też należały do tragicznych. Bój o Lizę trwał od 29 lipca do 8 sierpnia 1944 roku. Kule zabiły dziewięć osób: Władysława Kiełbasę, Kazimierza Opuszko, Józefa Fiodorka, Jana Grzegorczuka, Wandę Bogusz, Stanisława Wiśniewskiego, Zygmunta Rogowskiego, Marcela Lewickiego, Bronisławę i Wandę Osiekowicz oraz nieznanego z imienia Przygodę. O poległych  przypomina pomnik usytuowany za budynkiem byłej szkoły podstawowej w Lizie Starej.

Następnym punktem była Łukawica, gdzie oddział Bogusława Ejtminowicza stoczył potyczkę z Kozakami, gdzie kilkudziesięciu z nich poniosło śmierć, co pociągnęło za sobą ostre represje. Cała wieś, około czterdziestu rodzin, została wysiedlona, zaś jej mieszkańców władze carskie zesłały w głąb Syberii, a miejscowość doszczętnie spalono. Była to zemsta za przegraną walkę i kara za pomoc powstańcom. W tym miejscu stoi dzisiaj pomnik upamiętniający tragiczne wydarzenia.

Kolejny przystanek na „historycznej drodze” młodzieży to cmentarz parafialny w Pietkowie, na którym znajduje się grób zmarłego w 1926 roku porucznika 10 pułku Stanisława Olizara. Porucznik był jednym z oficerów, którzy w 1919 roku wyruszyli z Pietkowa wraz z ułanami na front wschodni. Walczył w wojnie polsko bolszewickiej w latach 1920 – 1921. Odznaczony Krzyżem Walecznych.

Ostatnim miejscem pamięci był cmentarz parafialny w Poświętnem, gdzie znajduje się grób Nieznanego Żołnierza, symboliczny grób Kazimierza Kamińskiego noszącego pseudonim „Huzar”, który był przewodnikiem dla koncentrujących się w lesie między Łukawicą i Lizą Starą oddziałów partyzanckich. Jego odwaga i walki z Urzędem Bezpieczeństwa odbiły się szerokim echem w całej gminie, czym zasłużył sobie na miano miejscowego bohatera. „Huzar” został podstępnie zamordowany przez Urząd Bezpieczeństwa już po zakończeniu wojny oraz groby Żołnierzy Wyklętych: Tadeusza Westfala pseudonim Karaś i Jana Łapińskiego.

W dniu 13 listopada 2016 r. zakończono uroczyste obchody upamiętniające 98 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę Mszą Św. w Kościele Św. Anny w Pietkowie. 

Podczas mszy ksiądz kanonik Tadeusz Kaczyński odprawił nabożeństwo za zmarłych i poległych ułanów 10 Pułku Ułanów Litewskich, który to pułk tworzył się właśnie w Pietkowie. Podkreślił męstwo oraz odwagę walczących za wolność ojczyzny, ich znaczenie oraz konieczność zachowania w pamięci wszystkich poległych. Zwrócił uwagę, jak ważne jest kultywowanie patriotycznych tradycji oraz pamięć o poległych za niepodległość. Uroczysta Msza Św. zgromadziła wiele osób. Obecny był Wójt Gminy Poświętne Witold Łapiński wraz z małżonką, Przewodniczący Rady Gminy Poświętne Tadeusz Kamiński.

Obecni byli kawalerzyści kultywujący tradycje 10. Pułku Ułanów litewskich – Szwadron Kawalerii im. 10. PUL (mający swoją kwaterę w Pietkowie), Sokólski Pododdział  Kawalerii im. 10. PUL oraz przedstawiciele 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego (współczesnego oddziału Wojska Polskiego, kontynuatora tradycji 10. pułku) z majorem Markiem Kaweckim na czele. Obecna była prezes Koła Żołnierzy 10. Pułku Ułanów Litewskich i ich Rodzin Eugenia Kula. L oraz mieszkańcy parafii Pietkowo i okolicznych wsi.

Po mszy wszyscy udali się na miejscowy cmentarz, by zapalić znicze i złożyć kwiaty na grobie zmarłego w 1926 roku porucznika 10 pułku Stanisława Olizara.

W ten sposób mieszkańcy gminy Poświętne uczcili rocznicę Narodowego Święta Niepodległości oraz pamięć poległych za wolność Ojczyzny.


Zdjęcia z uroczystośći >>


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws