J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws

KONTAKT

Urząd Gminy 
18-112 Poświętne 21

tel: 85 650 13 14
85 650 11 64
85 650 13 10


Numery wew. referatów:
1 - Zastępca Wójta
2 - Skarbnik
3 - USC (Kierownik)
4 - GOPS
5 - Drogi, Rolnictwo
6 - Działalność gospodarcza,
     akcyza, stypendia
7 - Podatki
8 - Radca Prawny
9 - Dowody osobiste, oświata
0 - Sekretariat


fax: 85 650 11 83


e-mail:  poswietne@data.pl

Godziny urzędowania:
poniedziałek - piątek
7.15 - 15.15

PODSUMOWANIE KADENCJI 2014-2018


Sprawy obywatelskie


Dokumenty Planistyczne


System Zbiórki Opakowań
PSOR

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Komisariat Policji w Łapach
 Podlaska Izba Rolnicza


Serwis Turystyczny


Fair Play


Związek Powiatów Polskich


Ogłoszenia

STRONY OBCOJĘZYCZNE


       Licznik odwiedzin
         
 
Odnowienie kapliczki z figurą świętego Antoniego we wsi Brzozowo Antonie PDF Drukuj
Wpisał: Administrator   
30.06.2016.

Z inicjatywy sołtysa wsi Brzozowo Antonie Mariana Roszkowskiego i mieszkańców została odnowiona kapliczka z figurą świętego Antoniego. Wokół kapliczki zostało wykonane nowe odrodzenie, zagospodarowano teren wokół obiektu, a Pan Tadeusz Ożarowski odnowił w całości  figurę św. Antoniego. W czerwcu 2016 r. podczas Mszy Św. przy figurze, ksiądz Jan Szczubełek z parafii p. w. Przemienienia Pańskiego w Poświętnem uroczyście poświęcił odrestaurowany obiekt.

Fundatorem kapliczki było małżeństwo Kalinowskich.

 

Kalinowski był Komendantem Armii Krajowej na tym terenie – mówi Pan Marian Roszkowski – To on odbierał dokumenty ze zrzutów z samolotów z Anglii. Pewnego razu otrzymane dokumenty miał przekazać do oddziału w Łupiance, niestety został zdemaskowany przez Niemców, którzy go ścigali. Ukrył się w polu zasianym żytem, po którym Niemcy jeździli konno w poszukiwaniu zbiega. Kalinowski modlił się gorąco do Św. Antoniego o ocalenie życia. W pewnym momencie jeden z Niemców najechał na niego konno i ich spojrzenia skrzyżowały się na długą chwilę, po czym okupant odjechał mówiąc, że w zbożu nikogo nie ma. Kalinowski uznał to zdarzenie za cud i ufundował w tej intencji kapliczkę we wsi Brzozowo Antonie. Kazał dodać napis: „Jeśli cudów szukasz, idź do Antoniego / Wszelkich łask do woli dowiesz się od niego”.

Uchodźców przygarnęły rodziny Krasowskich i Górskich. Kalinowski uczył dzieci w Brzozowie Antoniach, Brzozowie Korabiach i Brzozowie Muzyłach. Jego żona pomagała w pracach domowych. Żyli w Brzozowie Antoniach do końca wojny, po zakończeniu której Kalinowski udał się do Elbląga i pod nazwiskiem Anisiewicz funkcjonował do lat 80 –tych. Jeszcze wiele lat po wojnie Kalinowscy przyjeżdżali na msze odprawiane „pod figurą”.

Kalinowski zakupił też obraz ze świętym Antonim i podarował go do parafialnego kościoła w Poświętnem. Do dziś każdego roku w czasie „święcenia pól” mieszkańcy wsi zbierają się tu i odprawiana jest msza święta w intencji pomyślności rolników ze wsi Brzozowo Antonie. 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws