J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws

KONTAKT

Urząd Gminy 
18-112 Poświętne 21

tel: 85 650 13 14
85 650 11 64
85 650 13 10


Numery wew. referatów:
1 - Zastępca Wójta
2 - Skarbnik
3 - USC (Kierownik)
4 - GOPS
5 - Drogi, Rolnictwo
6 - Działalność gospodarcza,
     akcyza, stypendia
7 - Podatki
8 - Radca Prawny
9 - Dowody osobiste, oświata
0 - Sekretariat


fax: 85 650 11 83


e-mail:  poswietne@data.pl

Godziny urzędowania:
poniedziałek - piątek
7.15 - 15.15

PODSUMOWANIE KADENCJI 2014-2018


Sprawy obywatelskie


Dokumenty Planistyczne


System Zbiórki Opakowań
PSORPodlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Komisariat Policji w Łapach
 Podlaska Izba Rolnicza


Serwis Turystyczny


Fair Play


Związek Powiatów Polskich


Ogłoszenia

STRONY OBCOJĘZYCZNE


       Licznik odwiedzin
         
 
Jubileusz Pana Jana Łapińskiego PDF Drukuj
Wpisał: Administrator   
12.05.2016.

9 maja 2016 r. Pana Jana Łapińskiego, mieszkańca wsi Gołębie (gmina Poświętne), odwiedziła delegacja pracowników Urzędu Gminy w Poświętnem z wójtem Witoldem Łapińskim na czele, aby złożyć mu życzenia przede wszystkim zdrowia oraz jak najdłuższych lat życia. Szacowny Jubilat w tym dniu skończył 92 lata i nie krył wzruszenia, że o nim pamiętano.

Pan Jan jest sekretarzem gminnego koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Od lat współpracuje z Urzędem Gminy, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Gminną Biblioteką Publiczną w zakresie edukacji historycznej. Dba o zachowanie dziedzictwa historycznego i pamięci o czasach wojny. Z jego inicjatywy corocznie we wrześniu w kościele parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego  w Poświętnem odprawiana jest msza święta w intencji  Żołnierzy Poległych w Wojnie Obronnej 1939 r., Żołnierzy Armii Krajowej, Pomordowanych w Obozach Koncentracyjnych oraz Zesłańców Sybiru – ofiar stalinizmu.

Pan Jan Łapiński do Armii Krajowej wstąpił w styczniu 1942 roku, składając przysięgę na ręce Władysława Kamińskiego pseudonim Głaz. Został łącznikiem i przyjął pseudonim Ozgała. Przenosił wiadomości dla Dziadka i Kazimierza Kamieńskiego Huzara.

14 lutego 1944 roku został zatrzymany przez Niemców,  którzy katowali go za udzielanie błędnych informacji o miejscu pobytu kolegów z AK. Potem były przesłuchania w Wysokiem Mazowieckiem. Chcieli, by przyznał się do konspiracji. 17 lutego przewieźli go do Łomży. Dziesięć dni czekał razem z innymi więźniami na transport. Załadowali ich do pociągu towarowego i dowieźli do Gdańska. 27 lutego bydlęcym wagonem kolejki wąskotorowej przyjechał do Stutthofu. Otrzymał numer 32151 i został skierowany na blok numer 14 na dwutygodniową kwarantannę. Uczył się musztry, przygotowując się do życia obozowego. Był to najbardziej ciężki obóz, więźniowie pracowali w fabryce benzyny syntetycznej. Praca w Policach była bardzo ciężka. Po zbombardowaniu fabryki benzyny więźniowie pracowali przy budowie bunkrów obronnych. Pan Jan Łapiński trafił do komanda robiącego kanalizację.

23 kwietnia 1945 roku nastąpiła ewakuacja, więźniowie dostali suchy prowiant i opuścili obóz. Spotykali więźniów z innych filii obozu w Stutthofie. Maszerowali dziennie 30, 40 kilometrów, podtrzymywali się wzajemnie, aby się nie zatrzymać, gdyż wtedy dostawało się kulę w głowę. Panu Janowi i kilkorgu innym więźniom udało się uciec z kolumny. Szli etapami. Często zatrzymywały ich posterunki i partole, ale mieli kartkę z rysunkiem i podziękowaniem od majora pilota Czerkiesa za uratowanie życia w obozie i to był ich glejt. Puszczali ich wolno. Po dotarciu do Piły załadowali się do pociągu i dojechali do Poznania. Z Poznania do Warszawy. Tam w pociągu w nocy Pan Jan spotkał Huzara. Odbył, można powiedzieć, spowiedź. Pożegnali się jak dobrzy znajomi. Huzar był zadowolony, potem jeszcze nie raz się spotykali. 28 maja 1945 roku powrócił do domu.

Źródło: Marta Jaworska


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws