J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws

KONTAKT

Urząd Gminy 
18-112 Poświętne 21

tel: 85 650 13 14
85 650 11 64
85 650 13 10


Numery wew. referatów:
1 - Zastępca Wójta
2 - Skarbnik
3 - USC (Kierownik)
4 - GOPS
5 - Drogi, Rolnictwo
6 - Działalność gospodarcza,
     akcyza, stypendia
7 - Podatki
8 - Radca Prawny
9 - Dowody osobiste, oświata
0 - Sekretariat


fax: 85 650 11 83


e-mail:  poswietne@data.pl

Godziny urzędowania:
poniedziałek - piątek
7.15 - 15.15

PODSUMOWANIE KADENCJI 2014-2018


Sprawy obywatelskie


Dokumenty Planistyczne


System Zbiórki Opakowań
PSORPodlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Komisariat Policji w Łapach
 Podlaska Izba Rolnicza


Serwis Turystyczny


Fair Play


Związek Powiatów Polskich


Ogłoszenia

STRONY OBCOJĘZYCZNE


       Licznik odwiedzin
         
 
Obchody Święta Niepodległości w gminie Poświętne PDF Drukuj
Wpisał: Administrator   
13.11.2015.

Narodowe Święto Niepodległości  obchodzone jest 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów. Zostało ustanowione w 1937 roku, od 1939 nie było obchodzone, przywrócono je w 1989 roku.

W gminie Poświętne uroczyste obchody upamiętniające 97 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęły się 8 listopada 2015 r. Mszą Św. W Kościele Św. Anny w Pietkowie. 

Podczas mszy ksiądz kanonik Tadeusz Kaczyński odprawił nabożeństwo za zmarłych i poległych ułanów 10 Pułku Ułanów Litewskich, który to pułk tworzył się właśnie w Pietkowie. Podkreślił męstwo oraz odwagę walczących za wolność ojczyzny, ich znaczenie oraz konieczność zachowania w pamięci wszystkich poległych. Odprawiona tuż przed Świętem Niepodległości msza zgromadziła wiele osób. Obecny był Wójt Gminy Poświętne Witold Łapiński wraz z małżonką.  Przybyli członkowie Koła 10 Pułku Ułanów Litewskich i ich rodziny oraz mieszkańcy parafii Pietkowo i członkowie miejscowego Szwadronu.

Po mszy wszyscy udali się na miejscowy cmentarz, by zapalić znicze i złożyć kwiaty na grobie zmarłego w 1926 roku porucznika 10 pułku Stanisława Olizara. Porucznik był jednym z oficerów, którzy w 1919 roku wyruszyli z Pietkowa wraz z ułanami na front wschodni. Walczył w wojnie polsko bolszewickiej w latach 1920 – 1921. Odznaczony Krzyżem Walecznych.

W dniu 10 listopada 2015 r. władze gminy Poświętne z Wójtem Witoldem Łapińskim oraz Przewodniczącym Rady Gminy Poświętne Tadeuszem Kamińskim na czele i Dyrektor Zespołu Szkół w Poświętnem Bożena Brzozowska wraz z nauczycielami i uczniami, złożyli wieńce i zapalili znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza na cmentarzu parafialnym w Poświętnem. W ten sposób uczcili rocznicę Narodowego Święta Niepodległości oraz pamięć poległych za wolność Ojczyzny.

Niepodległość uczczono także w Zespole Szkół  w Poświętnem -  akademią z okazji obchodów  rocznicy Narodowego Święta Niepodległości. Dzieci i młodzież, począwszy od 4-latków, a skończywszy na uczniach gimnazjum, przybyli ubrani w galowe stroje przystrojone narodowymi emblematami. Zgromadzeni w sali gimnastycznej nauczyciele i młodzież wysłuchali montażu słowno – muzycznego poświęconego odzyskaniu 97 rocznicy niepodległości w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół w Poświętnem (młodzież przygotowali nauczyciele Piotr Sobieszczak,  Adam Mościcki, Justyna Żoch i Ewa Łuba ). Rozbrzmiewały patriotyczne pieśni, wspominano bohaterów walk o wolność naszej Ojczyzny. Podniosły nastrój wspaniale podkreśliła scenografia w wykonaniu Marzanny Chwaszczewskiej.


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws