J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws

KONTAKT

Urząd Gminy 
18-112 Poświętne 21

tel: 85 650 13 14
85 650 11 64
85 650 13 10


Numery wew. referatów:
1 - Zastępca Wójta
2 - Skarbnik
3 - USC (Kierownik)
4 - GOPS
5 - Drogi, Rolnictwo
6 - Działalność gospodarcza,
     akcyza, stypendia
7 - Podatki
8 - Radca Prawny
9 - Dowody osobiste, oświata
0 - Sekretariat


fax: 85 650 11 83


e-mail:  poswietne@data.pl

Godziny urzędowania:
poniedziałek - piątek
7.15 - 15.15

PODSUMOWANIE KADENCJI 2014-2018


Sprawy obywatelskie


Dokumenty Planistyczne


System Zbiórki Opakowań
PSOR

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Komisariat Policji w Łapach
 Podlaska Izba Rolnicza


Serwis Turystyczny


Fair Play


Związek Powiatów Polskich


Ogłoszenia

STRONY OBCOJĘZYCZNE


       Licznik odwiedzin
         
 
Uroczystości w Łukawicy PDF Drukuj
Wpisał: Administrator   
07.10.2015.


4 października 2015 r. odbyły się uroczystości upamiętniające
tragiczne wydarzenia, które dotknęły 152 lat temu mieszkańców Łukawicy i okolic, po upadku powstania styczniowego. Do Łukawicy przybyli licznie nie tylko mieszkańcy naszej gminy. Tu, na pamiętnej łące od roku 2003 spotykają się starsi i młodzież, wśród nich przedstawiciele Zespołu Szkół w Poświętnem, pasjonaci historii regionu, sąsiedzi z innych miejscowości.

Obecne są zawsze władze gminy, na czele z Wójtem Witoldem Łapińskim i Przewodniczącym Rady Tadeuszem Kamińskim. W tym roku obecne były też władze samorządowe gmin sąsiednich: Wyszek, Brańska, Łap, Supraśla, Ostrowii Mazowieckiej, Siemiatycz. Przybyli także parlamentarzyści Krzysztof Tołwiński i Dariusz Piątkowski.

Na uroczystości przybyły również przedstawiciele Koła Emerytów Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Skała oraz Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy, delegacja Klubu Inteligencji Katolickiej w Białymstoku, Stowarzyszenie Propatria Łapy, Collegium Supraslienze, Łomżyńsko- Drohickie Bractwo Kurkowe z Ciechanowca, Zastęp harcerzy z Topczewa, nauczyciele i młodzież z sąsiednich gmin. Nie zabrakło także pocztów sztandarowych Zespołu Szkół w Poświętnem, Szkoły Podstawowej w Topczewie, Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Warszawa, Mazowsze, koło Wyszki i Solidarności.

Na łukawickiej łące, obok pomnika odprawiona została uroczysta Msza Św. koncelebrowana przez księdza prałata dr Zbigniewa  Rostkowskiego Wikarego Generalnego Diecezji Drohiczyńskiej.

Na zakończenie uroczystości u stóp pomnika złożono wieńce i zapalono znicze.

Po oficjalnych obchodach wszyscy uczestnicy spotkali się przy ognisku. Rocznica pacyfikacji wsi Łukawica „ożywiona” staraniem mieszkańców, wśród których największy wkład wniosły rodziny Raciborskich i Płońskich, z roku na rok gromadzi coraz więcej ludzi. Te październikowe patriotyczno – religijne obchody w naszej gminie mają zasięg już nie tylko lokalny. W tym roku łukawiczanie gościli przybyszy  z Warszawy, Białegostoku i Gminy Piaseczno.

Trochę historii

Wokół pomnika Trzech Krzyży, który upamiętania tragiczne wydarzenia, ustawiono kilkanaście głazów z wyrytymi na nich nazwami miejsc, w których powstańcy ginęli podczas bitew lub krwawych egzekucji. Miejsce pamięci Powstania Każdy taki kamień jest z jednej strony oszlifowany. A na nim znajduje się wspomnienie o martyrologii tych, którzy cierpieli i ginęli w obronie wolności Ojczyzny. Napis na jednym z kamieni mówi również o zwycięskiej dla powstańców bitwie pod Łukawicą. To właśnie w odwecie za tę klęskę Rosjanie zemścili się na mieszkańcach wsi. Specjalny dekret wydał carski generał – gubernator Wilna – Michał Murawiow, który w sposób bardzo krwawy tłumił Powstanie Styczniowe. Dekret stanowił, że za pomoc powstańcom cała drobna szlachta z Łukawicy, czyli właściwie wszyscy jej mieszkańcy zostają zesłani na Sybir, a ich majątek skonfiskowany. Rankiem 3 października 1863 r. wszystkich mieszkańców wygnano z domów i spędzono na łąkę. Byli wśród nich starcy, małe dzieci i kobiety w ciąży. Około 200-osobową grupę ludzi otoczyło szczelnym kordonem carskie wojsko. Operacją dowodził płk Ignacy Borejsza. Na jego rozkaz do Łukawicy ściągnięto ludność z okolicznych wsi, aby widok cierpień jej mieszkańców odstraszył ich od udzielania pomocy powstańcom. Nie dając im nic do jedzenia, mieszkańców Łukawicy więziono na podmokłej i zimnej łące. Cierpienia wzmagał widok ograbianych przez carskich żołnierzy rodzinnych domów. Po trzech dniach Borejsza ogłosił, że kto wyrzeknie się wiary katolickiej, a przyjmie prawosławną, ten będzie wolny i zwrócone mu zostaną jego dobra. Jednak nikt z mieszkańców Łukawicy od wiary ojców nie chciał odstąpić.

Rozjuszony oporem Borejsza kazał Kozakom podpalić wszystkie budynki. 5 października 1863 r. o zmroku cała Łukawica stanęła w ogniu. Borejsza osobiście podpalił trzy krzyże znajdujące się na skraju wsi. Wszystkich mieszkańców pognano na Sybir.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws