J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws

KONTAKT

Urząd Gminy 
18-112 Poświętne 21

tel: 85 650 13 14
85 650 11 64
85 650 13 10


Numery wew. referatów:
1 - Zastępca Wójta
2 - Skarbnik
3 - USC (Kierownik)
4 - GOPS
5 - Drogi, Rolnictwo
6 - Działalność gospodarcza,
     akcyza, stypendia
7 - Podatki
8 - Radca Prawny
9 - Dowody osobiste, oświata
0 - Sekretariat


fax: 85 650 11 83


e-mail:  poswietne@data.pl

Godziny urzędowania:
poniedziałek - piątek
7.15 - 15.15

PODSUMOWANIE KADENCJI 2014-2018


Sprawy obywatelskie


Dokumenty Planistyczne


System Zbiórki Opakowań
PSOR

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Komisariat Policji w Łapach
 Podlaska Izba Rolnicza


Serwis Turystyczny


Fair Play


Związek Powiatów Polskich


Ogłoszenia

STRONY OBCOJĘZYCZNE


       Licznik odwiedzin
         
 
Obchody Święta Niepodległości w Poświętnem PDF Drukuj
Wpisał: Administrator   
13.11.2014.

Narodowe Święto Niepodległości – obchodzone 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów. Zostało ustanowione w 1937 roku, od 1939 nie było obchodzone, przywrócono je w 1989 roku.

Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. Jakim dniem był ten 11 listopada 1918 roku w Warszawie?

Przytoczmy tu notatkę świadka historii, księżny Marii Lubomirskiej, wielkiej damy polskiej arystokracji. Pod tą datą pisze: "Dzień dzisiejszy należy do historycznych, do niezapomnianych, do weselszych, do triumfalnych! Jesteśmy wolni! Jesteśmy panami u siebie! Stało się i to w tak nieoczekiwanych warunkach... Od wczesnego ranka odbywa sie przejmowanie urzędów niemieckich przez władze polskie. Już przekazano w nasze ręce Cytadelę, która zajął batalion wojska polskiego z majorem Szyndlerem na czele... Niemcy zbaranieli, gdzieniegdzie się bronią, zresztą dają się rozbrajać nie tylko przez wojskowych, ale przez lada chłystków cywilnych... Dziwy, dziwy w naszej stolicy! Idą Niemcy rozbrojeni w czerwonych przepaskach - idą żołnierze w niemieckich mundurach z polskim orłem na czapce: to wyswobodzeni Polacy z Księstwa Poznańskiego”.

11 listopada 2014 roku to narodowe święto uroczyście obchodzono w parafii Przemienienia Pańskiego w Poświętnem. Ksiądz proboszcz Andrzej Borkowski zaprosił do uczestnictwa w obchodach Dnia Niepodległości nie tylko parafian. We mszy świętej wzięły udział władze gminy na czele z Wójtem Witoldem Łapińskim, radnymi, sołtysami. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe OSP Poświętne i Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa z Zespołu Szkół w Poświętnem.

Mszę w intencji Ojczyzny sprawował Andrzej Borkowski, ksiądz Witold Gromadzki z parafii św. Piotra i Pawła w Łapach, odprawił mszę w intencji Kazimierza Kamieńskiego, legendarnego Żołnierza Wyklętego – Huzara. Do Poświętnego przybyli też przedstawiciele Żołnierzy Wyklętych, obecny był bratanek majora Huzara, Wiesław Kamiński.

Po mszy świętej zgromadzeni w świątyni wysłuchali montażu słowno – muzycznego poświęconego odzyskaniu niepodległości w wykonaniu gimnazjalistów z Zespołu Szkół w Poświętnem (młodzież przygotowali nauczyciele Piotr Sobieszczak i Adam Mościcki). Następnie wszyscy udali się na miejscowy cmentarz, by złożyć kwiaty i zapalić znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz na symbolicznym grobie majora Kazimierza Kamieńskiego „Huzara”. Odmówiono modlitwę za zmarłych, poległych za Ojczyznę - w imię Boga i Ojczyzny – jak wielokrotnie mówił o ich śmierci ksiądz Witold Gromadzki głoszący homilię.

Tak uroczyste obchody rocznicy niepodległości w Poświętnem odbyły się po raz pierwszy, ale zapewne będą kontynuowane w przyszłości. 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws