J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws

KONTAKT

Urząd Gminy 
18-112 Poświętne 21

tel: 85 650 13 14
85 650 11 64
85 650 13 10


Numery wew. referatów:
1 - Zastępca Wójta
2 - Skarbnik
3 - USC (Kierownik)
4 - GOPS
5 - Drogi, Rolnictwo
6 - Działalność gospodarcza,
     akcyza, stypendia
7 - Podatki
8 - Radca Prawny
9 - Dowody osobiste, oświata
0 - Sekretariat


fax: 85 650 11 83


e-mail:  poswietne@data.pl

Godziny urzędowania:
poniedziałek - piątek
7.15 - 15.15

PODSUMOWANIE KADENCJI 2014-2018


Sprawy obywatelskie


Dokumenty Planistyczne

Przerwy w dostawie

energii elektrycznej

 

System Zbiórki Opakowań
PSOR


Jakość powietrzaPodlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Komisariat Policji w Łapach
 Podlaska Izba Rolnicza


Serwis Turystyczny


Fair Play


Związek Powiatów Polskich


Ogłoszenia

STRONY OBCOJĘZYCZNE


       Licznik odwiedzin
         
 
Dzień Zaduszny PDF Drukuj
Wpisał: Administrator   
03.11.2014.

Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą

Zaduszki to dzień modlitwy za zmarłych, za ich dusze. To także czas zadumy nad życiem. Święto obchodzone jest 2 listopada, dzień po dniu Wszystkich Świętych, czyli uroczystości organizowanej ku czci wszystkich zmarłych świętych.

W tym roku dla Szwadronu Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich dzień Zaduszny miał szczególne znaczenie. O godzinie 9.00 w kościele pod wezwaniem św. Anny w Pietkowie modlili się za zmarłych i poległych ułanów 10 Pułku i członków ich rodzin. Mszę celebrował ksiądz kanonik Tadeusz Kaczyński, homilię głosił ksiądz Stanisław Chim kapelan arcybiskupa Edwarda  Ozorowskiego. We mszy uczestniczył Wójt Gminy Poświętne Witold Łapiński, wraz z małżonką, obecni byli radni, strażacy OSP Pietkowo. Specjalnie przybyła też Eugenia Kula prezes Koła Żołnierzy 10 Pułku Ułanów Litewskich i ich Rodzin z Białegostoku. Licznie przybyli mieszkańcy Pietkowa.

Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą – mówił między innymi ksiądz kapelan Stanisław Chim. W homilii wielokrotnie padały słowa znane ułanom : Bóg, Honor i Ojczyzna. Ksiądz kapelan podkreślał też, że „takie będą Rzeczypospolite jak młodzieży chowanie” i że „Ojczyzna to zbiorowy obowiązek”.

Po mszy świętej ułani ze Szwadronu wraz z księżmi i Wójtem Gminy Witoldem Łapińskim udali się na cmentarz, by tam raz jeszcze zmówić modlitwę za zmarłych i poległych kawalerzystów. Złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie porucznika 10 Pułku Ułanów Litewskich Stanisława Olizara kawalera krzyża walecznych. Oddali też hołd Jego matce porucznik Zofii Olizar, która w czasie wojny polsko – bolszewickiej była dowódcą pociągu sanitarnego.

Obecność ułanów z 10 Pułku Ułanów Litewskich w Pietkowie w tym dniu nie była przypadkowa. Są obecni tu już od kilku lat, jak mówią dzięki Wójtowi Gminy wrócili do korzeni. To dzięki zrozumieniu władz gminy mogli w nieczynnej szkole podstawowej założyć swoją kwaterę główną, zorganizowali salę tradycji 10 Pułku. Kultywują tradycje swoich przodków, którzy z Pietkowa w 1919 roku wyruszali, by bronić niepodległości Polski. Msza Zaduszna to kolejna ważna inicjatywa, która – zdaniem kawalerzystów - na trwale wpisuje się w kalendarz uroczystości nie tylko Szwadronu, ale parafii Pietkowo i Gminy Poświętne. 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws