J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws

KONTAKT

Urząd Gminy 
18-112 Poświętne 21

tel: 85 650 13 14
85 650 11 64
85 650 13 10


Numery wew. referatów:
1 - Zastępca Wójta
2 - Skarbnik
3 - USC (Kierownik)
4 - GOPS
5 - Drogi, Rolnictwo
6 - Działalność gospodarcza,
     akcyza, stypendia
7 - Podatki
8 - Radca Prawny
9 - Dowody osobiste, oświata
0 - Sekretariat


fax: 85 650 11 83


e-mail:  poswietne@data.pl

Godziny urzędowania:
poniedziałek - piątek
7.15 - 15.15

PODSUMOWANIE KADENCJI 2014-2018


Sprawy obywatelskie


Dokumenty Planistyczne


System Zbiórki Opakowań
PSORPodlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Komisariat Policji w Łapach
 Podlaska Izba Rolnicza


Serwis Turystyczny


Fair Play


Związek Powiatów Polskich


Ogłoszenia

STRONY OBCOJĘZYCZNE


       Licznik odwiedzin
         
 
Hubertus 2014 -Pietkowo PDF Drukuj
Wpisał: Administrator   
23.10.2014.

Projekt Szwadronu Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich "Konno po szlakach historii – Hubertus 2014” zakończony.

Polegał na przeprowadzeniu warsztatów historyczno – jeździeckich dla młodzieży w wieku 14-22 lat. Warsztaty były realizowane od 9 sierpnia i zakończyły się uczestnictwem młodzieży w Hubertusie, 11 października.

Grupa 12 młodych ludzi uczestnicząca w warsztatach miała za zadanie poznanie tradycji kawalerii ze szczególnym uwzględnieniem tradycji 10 Pułku Ułanów Litewskich. Poznawali też historię ziemiaństwa i dzieje polskich dworów. Nabyli i udoskonalili umiejętności pracy z koniem. Rozwijali sztukę jeździecką.

Podsumowanie projektu zgromadziło licznych gości. Kapłanów obu wyznań: księdza kanonika Tadeusza Kaczyńskiego z parafii św. Anny w Pietkowie oraz ks. prot. Władysława Masajłę z parafii prawosławnej św. wlkm. Jerzego w Białymstoku. Obecny był Wójt Gminy Poświętne Witold Łapiński oraz władze samorządowe Turośni Kościelnej i Brańska. Tłumnie przybyli sympatycy i przyjaciele szwadronu z okolicy bliskiej i dalekiej. Wśród nich rodziny ułanów 10 Pułku. Przyjechał do nas Adam Obuch Woszczatyński z Warszawy, Dariusz Obuch Woszczatyński z Lublina, Gabriel Wasilewski z Białegostoku, obecne były też panie z Koła Żołnierzy 10 Pułku Ułanów Litewskich i Ich Rodzin na czele z prezesem Eugenią Kulą. Leśnicy i strażacy.

Po uroczystym rozpoczęciu imprezy, błogosławieństwie jeźdźców, konni udali się na rozgrzewkę do lasu. W tym czasie można było podziwiać wystawę zdjęć pokazującą zajęcia młodzieży uczestniczącej w warsztatach, odbyły się liczne konkursy dla dzieci i młodzieży – tematycznie związane z bohaterem gonitwy za lisem – koniem.

Projekt zakończyła wielka gonitwa – Hubertus. To największa tego typu impreza na Podlasiu. W gonitwie za lisem wzięło udział 42 dorosłych jeźdźców – reprezentowali pododdziały konne w barwach: 2 Pułku Ułanów Grochowskich (GRH im. Brygady Kawalerii Plis), 5 Pułku Ułanów Zasławskich z Ostrołęki, 10 Pułku Ułanów Litewskich – to my i koledzy z Sokółki, Grabowa, Zarębów Kościelnych, 11 Pułku Ułanów Legionowych, 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich, 1 i 9 Pułku Strzelców Konnych. Przyjechali też miłośnicy koni z Lublina, Garwolina, Białej Piskiej, Białegostoku i z najbliższej okolicy. Kawalerzystom towarzyszyli jeźdźcy cywilni i amazonki. Zwycięzcą tegorocznego biegu został ułan Mateusz Nienałtowski na koniu Del Rio (Zaręby Kościelne).

Bieg dla młodzieży i dla średnio zaawansowanych w sztuce jeździeckiej to też około 20 koni. Tę gonitwę wygrał ułan Damian Jaworski na Brokacie.

Po gonitwie odbyło się wręczanie nagród i dyplomów. Konie rozsiodłane miały możliwość odpoczynku, a uczestnicy Hubertusa oraz wszyscy zgromadzeni mogli posilić się ciepłą strawą.


Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie. Współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 operacja pt. "Konno po szlakach historii – Hubertus 2014” w ramach Osi 4 Leader

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws