J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws

KONTAKT

Urząd Gminy 
18-112 Poświętne 21

tel: 85 650 13 14
85 650 11 64
85 650 13 10


Numery wew. referatów:
1 - Zastępca Wójta
2 - Skarbnik
3 - USC (Kierownik)
4 - GOPS
5 - Drogi, Rolnictwo
6 - Działalność gospodarcza,
     akcyza, stypendia
7 - Podatki
8 - Radca Prawny
9 - Dowody osobiste, oświata
0 - Sekretariat


fax: 85 650 11 83


e-mail:  poswietne@data.pl

Godziny urzędowania:
poniedziałek - piątek
7.15 - 15.15

PODSUMOWANIE KADENCJI 2014-2018


Sprawy obywatelskie


Dokumenty Planistyczne


System Zbiórki Opakowań
PSOR

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Komisariat Policji w Łapach
 Podlaska Izba Rolnicza


Serwis Turystyczny


Fair Play


Związek Powiatów Polskich


Ogłoszenia

STRONY OBCOJĘZYCZNE


       Licznik odwiedzin
         
 
Święty Florian w Pietkowie PDF Drukuj
Wpisał: Administrator   
08.05.2014.

Gdy trzeba - czuwamy po nocach: /Czy łuna na niebie nie wschodzi /W ulewach i rwących potokach-

Walczymy z żywiołem powodzi./Bo wszędzie gdzie życie i mienie człowieka /Gotowy potargać na strzępy los zły -/ Spieszymy z pomocą- bo nie ma co zwlekać-/

/Rycerze Floriana - to my ! (fragment - Hymn ZOSP RP - " Rycerze Floriana ")

Co roku 4 maja w dzień Świętego Floriana, swoje święto obchodzą strażacy. W wielu miastach, gminach i wioskach brać strażacka integruje się podczas uroczystości kościelnych, a później podczas festynów. Tak było w Gminie Poświętne, 4 maja z okazji Św. Floriana odbył się strażacki festyn w Pietkowie.

Kim był Święty Florian?

To postać znana w okresie krwawych prześladowań chrześcijan. Co prawda nie był strażakiem, ale legendy wokół jego osoby spowodowały, że stał się patronem osób, które wykonują niebezpieczne zawody, związane z ogniem. Pochodził z Austrii i był mężnym żołnierzem, który za swoją chrześcijańską wiarę i pomoc współwyznawcom, zginął śmiercią męczeńską najpierw potwornie skatowany i wrzucony do rzeki Enns. Około tysiąca lat po tym, do Krakowa przybyły szczątki Św Floriana. Między innymi uważa się, że jego relikwie ocaliły krakowski kościół na Kleparzu przed spaleniem podczas wielkiego pożaru miasta.

Uroczystości strażackie w Pietkowie rozpoczęła msza święta, na której wśród zaproszonych gości - obecny był Wójt Gminy Poświętne Witold Łapiński. Po mszy wszyscy udali się na plac przed remizą. Tu było coś dla ciała czyli smaczny bigos i pieczone kiełbaski. Strażacy pomyśleli też o najmłodszych. Była zjeżdżalnia i trampolina, można też było z bliska obejrzeć strażacki sprzęt.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws