J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws

KONTAKT

Urząd Gminy 
18-112 Poświętne 21

tel: 85 650 13 14
85 650 11 64
85 650 13 10


Numery wew. referatów:
1 - Zastępca Wójta
2 - Skarbnik
3 - USC (Kierownik)
4 - GOPS
5 - Drogi, Rolnictwo
6 - Działalność gospodarcza,
     akcyza, stypendia
7 - Podatki
8 - Radca Prawny
9 - Dowody osobiste, oświata
0 - Sekretariat


fax: 85 650 11 83


e-mail:  poswietne@data.pl

Godziny urzędowania:
poniedziałek - piątek
7.15 - 15.15

PODSUMOWANIE KADENCJI 2014-2018


Sprawy obywatelskie


Dokumenty Planistyczne


System Zbiórki Opakowań
PSORPodlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Komisariat Policji w Łapach
 Podlaska Izba Rolnicza


Serwis Turystyczny


Fair Play


Związek Powiatów Polskich


Ogłoszenia

STRONY OBCOJĘZYCZNE


       Licznik odwiedzin
         
 
Nadanie herbu Gminie Poświętne PDF Drukuj
Wpisał: Administrator   
30.04.2014.

29 kwietnia 2014 r. odbyły się uroczystości związane z nadaniem Gminie  Poświętne herbu.  Ten ważny dla Gminy Poświętne dzień rozpoczęła uroczysta Sesja Rady Gminy, którą poprowadził Przewodniczący Rady Gminy Poświętne Tadeusz Kamiński. Podczas sesji radni podjęli uchwałę w sprawie ustanowienia herbu, flagi, banneru, flagi stolikowej (proporczyka) i Gminy oraz zasad ich stosowania.  W związku z powyższym Wójt Gminy Poświętne Witold Łapiński zgłosił wniosek o ustanowienie dnia 29 kwietnia Dniem Samorządu Gminy Poświętne. Zaprezentował również zebranym herb oraz flagę.

Na sesję przybył Pan Robert Szydlik – twórca herbu oraz insygniów Gminy Poświętne. W sesji uczestniczyli nie tylko radni, ale także sołtysi, mieszkańcy gminy oraz zaproszeni goście: Przewodniczący Rady Gminy poprzednich kadencji ( Jan Kamiński, Henryka Brzozowska, Stanisław Kamiński, Marianna Łapińska). Na sesję przybyli przedstawiciele władz Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy oraz Poczty Sztandarowe z Zespołu Szkół z delegacją młodzieży, Związku Sybiraków, Związku Armii Krajowej, Szwadronu Kawalerii 10 Pułku Ułanów Litewskich. Swoją obecnością zaszczycili równie Kombatanci: Prezes Koła Gminnego Pani Jadwiga Piekutowska, Sekretarz Koła Gminnego Pan Jan Łapiński oraz Członek Koła Gminnego Pani Alina Wiśniewolska. W uroczystości uczestniczyli także dyrektorzy Zespołu Szkół, nauczyciele, kierownicy jednostek gminnych, pracownicy Urzędu Gminy oraz młodzież szkolna.

Po sesji uroczyście przeniesiono insygnia Gminy Poświętne do miejscowego kościoła pw. Przemienienia Pańskiego, gdzie ksiądz proboszcz Jarosław Chojnowski odprawił uroczystą Mszę Świętą w intencji samorządowców oraz mieszkańców gminy Poświętne oraz poświęcił symbole Gminy Poświętne.

Po Mszy Św. uczestnicy uroczystości udali się na spotkanie okolicznościowe do  Zespołu Szkół w Poświętnem, gdzie gości powitała Pani Dyrektor Bożena Brzozowska. Następnie Wójt Gminy Witold Łapiński podkreślił wyjątkowość uroczystej sesji, zwrócił uwagę na bogatą, ponad 600-letnią historię Gminy Poświętne, która do tej pory  nie posiadała  insygniów, i że nareszcie nadszedł czas, aby naprawić to niedopatrzenie. Nadmienił  o procedurach, jakie musiał podjąć samorząd. O szczegółach dotyczących prac nad herbem opowiedział zebranym Pan Robert Szydlik, heraldyk z Tłuszcza, który uzasadnił znaczenie symboli zawartych w herbie.

Korab złoty nawiązuje do rodu Korab-Brzozowski, których gniazdem jest okolica szlachecka Brzozowo, największa i najliczniejsza na terenie współczesnej gm. Poświętne. Płaszcz św. Marcina złoty o srebrnym podbiciu na dwoje przecięty mieczem ostrzem w prawo nawiązuje do Patrona najstarszej parafii zlokalizowanej w Poświętnem (wcześniej Wielkogrzeby) św. Marcina z Tours. Pole tarczy czerwone jest takie same jak w herbie Korab, ale też czerwień stanowi barwę Mazowsza i Podlasia. Poświętne leży na Podlasiu, ale tutejsze ziemie były w XIV i XV w. zasiedlane przez szlachtę mazowiecką.

Zaproszeni goście, podczas swoich przemówień, podkreślali, jak bardzo, na przestrzeni ostatnich lat, rozwinęła się Gmina Poświętne, zarówno materialnie, jak i kulturalnie. Pani Henryka Brzozowska Przewodnicząca Rady Gminy w latach 1993-1998 podkreśliła, że nie da się nie zauważyć ogromnego dorobku samorządu, który w następnym roku będzie obchodził 25-lecie istnienia, a niekwestionowany postęp cywilizacyjny i to we wszystkich dziedzinach życia w znaczący sposób poprawia standard życia jej mieszkańców i pozwala być dumnym ze swojej Małej Ojczyzny.

Z uwagi na przypadające 3 maja Święto Konstytucji, następnym punktem programu był występ młodzieży szkolnej o tematyce patriotycznej, który uświetnił uroczystość związaną z ustanowieniem herbu Gminy Poświętne.

Podczas imprezy wszystkim zebranym wręczany był „Biuletyn Gminy Poświętne”, wydany z okazji ustanowienia insygniów gminy.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws