J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws

KONTAKT

Urząd Gminy 
18-112 Poświętne 21

tel: 85 650 13 14
85 650 11 64
85 650 13 10


Numery wew. referatów:
1 - Zastępca Wójta
2 - Skarbnik
3 - USC (Kierownik)
4 - GOPS
5 - Drogi, Rolnictwo
6 - Działalność gospodarcza,
     akcyza, stypendia
7 - Podatki
8 - Radca Prawny
9 - Dowody osobiste, oświata
0 - Sekretariat


fax: 85 650 11 83


e-mail:  poswietne@data.pl

Godziny urzędowania:
poniedziałek - piątek
7.15 - 15.15

PODSUMOWANIE KADENCJI 2014-2018


Sprawy obywatelskie


Dokumenty Planistyczne

Przerwy w dostawie

energii elektrycznej

 

System Zbiórki Opakowań
PSOR


Jakość powietrzaPodlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Komisariat Policji w Łapach
 Podlaska Izba Rolnicza


Serwis Turystyczny


Fair Play


Związek Powiatów Polskich


Ogłoszenia

STRONY OBCOJĘZYCZNE


       Licznik odwiedzin
         
 
Żywa lekcja historii PDF Drukuj
Wpisał: Administrator   
14.09.2010.
 
 
14 września 2010 r. w Zespole Szkół w Poświętnem miała miejsce niezwykła lekcja historii – była to jak określił wójt Gminy Poświętne Witold Łapiński „żywa lekcja patriotyzmu”. Na spotkanie z młodzieżą gimnazjalną przybyli: rotmistrz Bernard Wasilewski uczestnik kampanii wrześniowej – rajdu kawalerii na Prusy (dzisiejsza Ziemia Piska) 2 września 1939 roku i bitwy pod Kockiem 5 października 1939 roku oraz członkowie Koła Żołnierzy 10 Pułku Ułanów Litewskich i ich Rodzin przewodnicząca Eugenia Kula i Maryla Jędryczyk. Razem z kombatantami obecni byli członkowie Szwadronu Kawalerii im. 10 PUL. 

Gimnazjaliści mieli okazję z bliska obejrzeć ułańskie konie, wyposażenie ułana oraz posłuchać opowieści o współczesnej kawalerii – tę część lekcji poprowadził kapral Zdzisław Pruszyński, asystowali mu Damian i Błażej Jaworscy (wszyscy członkowie Szwadronu). Rotmistrz Wasilewski dzielił się swoimi wspomnieniami z czasów kiedy sam był początkującym ułanem wskazując na różnicę w umundurowaniu i wyposażeniu. Następnie młodzież miała okazję posłuchać wspomnień zaproszonych gości – Eugenia Kula opowiadała o swoim dzieciństwie spędzonym w koszarach przy ulicy Kawaleryjskiej w Białymstoku przerwanym wybuchem wojny. Rotmistrz Bernard Wasilewski opowiedział młodzieży nie tylko o walkach z Niemcami w roku 1939, część swojej opowieści poświęcił na wspomnienia z dzieciństwa - mówił o patriotycznym wychowaniu w rodzinie, o wartościach cenionych przez młodzież urodzoną na początku XX wieku, o znaczeniu Bitwy Warszawskiej roku 1920.

Na zakończenie „lekcji” goście otrzymali nie tylko gromkie brawa, odebrali podziękowania od dyrekcji i wójta. Otrzymali też zapewnienia o kontynuowaniu podobnych zajęć.

Przez cały wrzesień będzie także można oglądać wystawę historyczną wyeksponowaną w holu Gimnazjum w Poświętnem.

To niezwykłe spotkanie odbywało się w ramach projektu pn. "Jesteśmy razem" realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Poświętnem w partnerstwie z UKS Orkan Poświętne, Zespołem Szkół w Poświętnem i OSP w Poświętnem. Projekt finansowany jest w ramach PPWOW i jest kontynuacją wybranych usług z projektu realizowanego w latach 2008 – 2009, którego celem jest integracja i aktywizacja społeczności lokalnej.
 


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws