J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws

KONTAKT

Urząd Gminy 
18-112 Poświętne 21

tel: 85 650 13 14
85 650 11 64
85 650 13 10


Numery wew. referatów:
1 - Zastępca Wójta
2 - Skarbnik
3 - USC (Kierownik)
4 - GOPS
5 - Drogi, Rolnictwo
6 - Działalność gospodarcza,
     akcyza, stypendia
7 - Podatki
8 - Radca Prawny
9 - Dowody osobiste, oświata
0 - Sekretariat


fax: 85 650 11 83


e-mail:  poswietne@data.pl

Godziny urzędowania:
poniedziałek - piątek
7.15 - 15.15

PODSUMOWANIE KADENCJI 2014-2018


Sprawy obywatelskie


Dokumenty Planistyczne

Przerwy w dostawie

energii elektrycznej

 

System Zbiórki Opakowań
PSOR


Jakość powietrzaPodlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Komisariat Policji w Łapach
 Podlaska Izba Rolnicza


Serwis Turystyczny


Fair Play


Związek Powiatów Polskich


Ogłoszenia

STRONY OBCOJĘZYCZNE


       Licznik odwiedzin
         
 
75 rocznica bitwy pod Lizą Starą PDF Drukuj
Wpisał: Administrator   
04.06.2018.

3 czerwca 2018 r. w kaplicy w Lizie Starej odbyła się uroczysta Masza Święta upamiętniająca wydarzenia z czerwca 1943 r., celebrowana przez księdza proboszcza parafii Topczewo Sylwestra Falkowskiego. Uroczyste obchody czerwcowych wydarzeń wpisują się w kontynuację działań w ramach obchodów 100 - lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę w Gminie Poświętne.

W uroczystości uczestniczył Wójt Gminy Poświętne Witold Łapiński wraz z Małżonką, Przewodniczący Rady Gminy Poświętne Tadeusz Kamiński, poczet sztandarowy Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Warszawa, Mazowsze, koło Wyszki i Solidarności, mieszkańcy Lizy Starej i okolicznych wsi. Po uroczystej Mszy Św. wszyscy udali się pod pomniki poległych w bitwie w miejscowości Liza Stara (staraniem mieszkańców i władz gminy odnowionych), usytuowanych na skraju wsi oraz do mogiły przy drodze do Zalesia, gdzie spoczywają zabici pod Lizą. Aby uczcić pamięć poległych  odmówili modlitwę, złożyli wieńce oraz zapalili znicze.

Wojna w Lizie

W Lizie działała silna partyzantka. W 1943 roku dowódcą prawie czterdziestoosobowego oddziału leśnych był ppor. Kaliszewski ps. Skromny. Placówką w Lizie dowodził Mieczysław Lewicki. To w okolicach wsi, 3 czerwca 1943 roku, Armia Krajowa stoczyła ciężki bój z Niemcami. Już na początku akowcy popełnili błąd, puszczając wolno rolnika przejeżdżającego furmanką. Już po godzinie nadjechało niemieckie wojsko. Natychmiast okrążyło partyzantów. Akowcy zaczęli cofać się w kierunku lasu, prosto pod lufy niemieckich karabinów. Pierwszy zginął Stanisław Marczak ps. Granit. Ranny został Ignacy Koc. Chwilę później poległ Jan Guzik. Marian Ostrowski został ścięty serią z karabinu maszynowego. Niemcy też stracili oficera i kilku żołnierzy. Bohatersko walczył Jan Falkowski ps. Porywczy. Dopiero późnym wieczorem partyzanci przebili się przez pierścień Niemców. Uratował się ranny Stanisław Wysokiński, którego operował doktor Cywiński z Łap, amputując rękę powyżej łokcia. Ciężki był los schwytanego Jana Łuczaja. Wytropił go niemiecki patrol. Rannego przewieziono do Łap, gdzie gestapo poddało go torturom. Wkrótce trafił do szpitala. Nie wierząc w swoje siły na dalsze wytrzymanie tortur, poprosił doktora Szemiota o truciznę. Ten, za zgodą rodziny partyzanta, dostarczył mu ją. 

 

Źródło: http://www.poranny.pl/wiadomosci/lapy/
Marian Olechnowicz

 

Zdjęcia >>


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws