J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws

KONTAKT

Urząd Gminy 
18-112 Poświętne 21

tel: 85 650 13 14
85 650 11 64
85 650 13 10


Numery wew. referatów:
1 - Zastępca Wójta
2 - Skarbnik
3 - USC (Kierownik)
4 - GOPS
5 - Drogi, Rolnictwo
6 - Działalność gospodarcza,
     akcyza, stypendia
7 - Podatki
8 - Radca Prawny
9 - Dowody osobiste, oświata
0 - Sekretariat


fax: 85 650 11 83


e-mail:  poswietne@data.pl

Godziny urzędowania:
poniedziałek - piątek
7.15 - 15.15

PODSUMOWANIE KADENCJI 2014-2018


Sprawy obywatelskie


Dokumenty Planistyczne

Przerwy w dostawie

energii elektrycznej

 

System Zbiórki Opakowań
PSOR


Jakość powietrzaPodlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Komisariat Policji w Łapach
 Podlaska Izba Rolnicza


Serwis Turystyczny


Fair Play


Związek Powiatów Polskich


Ogłoszenia

STRONY OBCOJĘZYCZNE


       Licznik odwiedzin
         
 
Obchody 100 - lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę w Gminie Poświętne PDF Drukuj
Wpisał: Administrator   
15.05.2018.
Obchody święta pułkowego w Pietkowie to kontynuacja obchodów 100 - lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę w Gminie Poświętne. 98 lat temu 10. Pułk Ułanów Litewskich napoił swoje konie w Dnieprze, było to 8 maja 1920 roku. Z tej okazji żołnierze ówczesnego pułku obrali sobie 8 dzień maja za swoje święto. W tym roku mija kolejna rocznica tego wydarzenia. Wprawdzie nie ma już pałacu hrabiny Krasickiej w Pietkowie, miejsca formowania tego pułku, nie ma też przy ulicy Kawaleryjskiej w Białymstoku koni, nie żyją już przedwojenni ułani, ale tradycja zobowiązuje.

W tym roku Święto Pułkowe obchodzono w Białymstoku 12 maja. Brały w nim udział władze samorządowe województwa, W uroczystościach uczestniczył Szwadron Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich  od kilku lat mający siedzibę w Pietkowie. W święcie brał udział również Wójt Witold Łapiński  i druhowie OSP Pietkowo. Wójt Witold Łapiński odebrał z tej okazji specjalne podziękowanie od Rodziny Pułkowej: „Panu Wójtowi Gminy Poświętne Witoldowi Łapińskiemu oraz Radzie Gminnej i Pracownikom za wieloletnie podtrzymywanie tradycji kawaleryjskich w 100 ROCZNICĘ ODTWORZENIA 10. Pułku Ułanów Litewskich”

W godzinach popołudniowych w Pietkowie nastąpiło uroczyste otwarcie Kwatery Głównej Szwadronu Kawalerii im. 10.Pułku Ułanów Litewskich, wpisane w ramy gminnych obchodów 100-lecia niepodległości. Dzięki staraniom Wójta Gminy Poświętne Witolda Łapińskiego największy oddział kultywujący tradycje kawaleryjskie na Podlasiu ma godną Izbę Tradycji swego pułku. Otwarcia dokonał Wójt Witold Łapiński w asyście, między innymi, Eugenii Kuli Prezesa Koła Żołnierzy 10. Pułku Ułanów Litewskich i Ich Rodzin, komendanta Szwadronu starszego wachmistrza Dariusza Kozakiewicza, Adama Obuch Woszczatyńskiego  syna wachmistrza Piotra Obuch – Woszczatyńskiego, który wraz ze swym stryjem (dowódcą pułku) pułkownikiem Władysławem Obuch – Woszcztyńskim walczył o utrwalenie granic Polski na wschodzie w wojnie polsko – bolszewickie. Poświęcenia sal dokonali ksiądz kanonik Tadeusz Kaczyński proboszcz parafii św. Anny w Pietkowie i ks. prot. Władysław Masajło z parafii prawosławnej św. wlkm. Jerzego w Białymstoku. Po uroczystym otwarciu wszyscy zebrani zwiedzili wyremontowany obiekt.

Na ułańskie święto przyjechali goście: przyjaciele Szwadronu, rodzina pułkowa, wśród nich Adam Obuch Woszczatyński i Jerzy Kaczyński z małżonką z Warszawy, Andrzej Niedźwiecki z Wrocławia. Przybyli także  Mikołaj Zagórski z Kijowa i Dmitry Zwierzyński z Moskwy, zaprzyjaźnieni ze szwadronem członkowie GRH na czele z Policją Państwową 39, 5 Pułkiem Ułanów Zasławskich z Ostrołęki, 2 szwadronem 11 Pułku Ułanów Legionowych oraz 1 Pułkiem Strzelców Konnych z Garwolina, przedstawiciele policji na czele z Komendantem Miejskim w Białymstoku Wojciechem Macutkiewiczem. Na ułańskiego grilla przybyli także strażacy OSP Pietkowo i Złotoria. 

Zdjęcia z imprezy >>

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws