J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws

KONTAKT

Urząd Gminy 
18-112 Poświętne 21

tel: 85 650 13 14
85 650 11 64
85 650 13 10


Numery wew. referatów:
1 - Zastępca Wójta
2 - Skarbnik
3 - USC (Kierownik)
4 - GOPS
5 - Drogi, Rolnictwo
6 - Działalność gospodarcza,
     akcyza, stypendia
7 - Podatki
8 - Radca Prawny
9 - Dowody osobiste, oświata
0 - Sekretariat


fax: 85 650 11 83


e-mail:  poswietne@data.pl

Godziny urzędowania:
poniedziałek - piątek
7.15 - 15.15

PODSUMOWANIE KADENCJI 2014-2018


Sprawy obywatelskie


Dokumenty Planistyczne

Przerwy w dostawie

energii elektrycznej

 

System Zbiórki Opakowań
PSOR


Jakość powietrzaPodlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Komisariat Policji w Łapach
 Podlaska Izba Rolnicza


Serwis Turystyczny


Fair Play


Związek Powiatów Polskich


Ogłoszenia

STRONY OBCOJĘZYCZNE


       Licznik odwiedzin
         
 
Święto Niepodległości w Pietkowie PDF Drukuj
Wpisał: Administrator   
15.11.2017.

12 listopada 2017 r. w Gminie Poświętne zakończono uroczyste obchody upamiętniające 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W Kościele parafialnym Św. Anny w Pietkowie została odprawiona Msza Św. w intencji ułanów 10 Pułku. W listopadzie stacjonujący w naszej gminie kawalerzyści ze Szwadronu Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich wspominają ułanów 10 Pułku, którzy odeszli już na wieczną wartę. W tej intencji odprawiana jest corocznie msza św. w kościele w Pietkowie, miejscu utworzenia pułku.

Podczas mszy ksiądz kanonik Tadeusz Kaczyński odprawił nabożeństwo za zmarłych i poległych ułanów 10 Pułku Ułanów Litewskich, który to pułk tworzył się właśnie w Pietkowie. Podkreślił męstwo oraz odwagę walczących za wolność ojczyzny, ich znaczenie oraz konieczność zachowania w pamięci wszystkich poległych. Zwrócił uwagę, jak ważne jest kultywowanie patriotycznych tradycji oraz pamięć o poległych za niepodległość.

Uroczysta Msza Św. zgromadziła wiele osób. Obecny był Wójt Gminy Poświętne Witold Łapiński wraz z małżonką, Przewodniczący Rady Gminy Poświętne Tadeusz Kamiński. Obecni byli kawalerzyści kultywujący tradycje 10. Pułku Ułanów litewskich.  Obecna była prezes Koła Żołnierzy 10. Pułku Ułanów Litewskich i ich Rodzin Eugenia Kula, przybył też syn majora Bernarda Wasilewskiego, białostockiego nieżyjącego już kawalerzysty, mentora "Dziesiątaków" Gabriel Wasilewski wraz z małżonką   oraz mieszkańcy parafii Pietkowo i okolicznych wsi. Na zakończenie ułani i wszyscy uczestnicy mszy zaśpiewali pieśń "Boże coś Polskę".

Po mszy wszyscy udali się na miejscowy cmentarz, by zapalić znicze i złożyć kwiaty na grobie zmarłego w 1926 roku porucznika 10 pułku Stanisława Olizara, bohatera walk o niepodległość Polski i uczestnika wojny polsko-bolszewickiej roku 1920.

Zdjęcia >>

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws