J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws

KONTAKT

Urząd Gminy 
18-112 Poświętne 21

tel: 85 650 13 14
85 650 11 64
85 650 13 10


Numery wew. referatów:
1 - Zastępca Wójta
2 - Skarbnik
3 - USC (Kierownik)
4 - GOPS
5 - Drogi, Rolnictwo
6 - Działalność gospodarcza,
     akcyza, stypendia
7 - Podatki
8 - Radca Prawny
9 - Dowody osobiste, oświata
0 - Sekretariat


fax: 85 650 11 83


e-mail:  poswietne@data.pl

Godziny urzędowania:
poniedziałek - piątek
7.15 - 15.15

PODSUMOWANIE KADENCJI 2014-2018


Sprawy obywatelskie


Dokumenty Planistyczne


System Zbiórki Opakowań
PSOR

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Komisariat Policji w Łapach
 Podlaska Izba Rolnicza


Serwis Turystyczny


Fair Play


Związek Powiatów Polskich


Ogłoszenia

STRONY OBCOJĘZYCZNE


       Licznik odwiedzin
         
 
Święto Niepodległości w Gminie Poświętne PDF Drukuj
Wpisał: Administrator   
13.11.2017.

Narodowe Święto Niepodległości  obchodzone jest 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów. Zostało ustanowione w 1937 roku, od 1939 nie było obchodzone, przywrócono je w 1989 roku.

W gminie Poświętne uroczyste obchody upamiętniające 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęły się  9 listopada 2017 r. W czwartkowe przedpołudnie młodzież ze Szkoły Podstawowej w Poświętnem wspólnie z Wójtem Gminy Poświętne Witoldem Łapińskim oraz dyrektorem Zespołu Szkół w Poświętnem Bożeną Brzozowską i nauczycielami odwiedzili miejsca pamięci znajdujące się na terenie naszej gminy. Zmówili modlitwę, złożyli wieńce oraz zapalili znicze na grobach walczących o wolność i niepodległość.

Pierwszym przystankiem była Liza Stara, gdzie 3 czerwca 1943 roku, Armia Krajowa stoczyła ciężki bój z Niemcami, a zabici pod Lizą leżą w mogile, przy drodze do Zalesia. Ostatnie dni wojny też należały do tragicznych. Bój o Lizę trwał od 29 lipca do 8 sierpnia 1944 roku. Kule zabiły dziewięć osób: Władysława Kiełbasę, Kazimierza Opuszko, Józefa Fiodorka, Jana Grzegorczuka, Wandę Bogusz, Stanisława Wiśniewskiego, Zygmunta Rogowskiego, Marcela Lewickiego, Bronisławę i Wandę Osiekowicz oraz nieznanego z imienia Przygodę. O poległych  przypomina pomnik usytuowany za budynkiem byłej szkoły podstawowej w Lizie Starej.

Następnym punktem była Łukawica, gdzie oddział Bogusława Ejtminowicza stoczył potyczkę z Kozakami. Kilkudziesięciu z nich poniosło śmierć, co pociągnęło za sobą ostre represje. Cała wieś, około czterdziestu rodzin, została wysiedlona, zaś jej mieszkańców władze carskie zesłały w głąb Syberii, a miejscowość doszczętnie spalono. Była to zemsta za przegraną walkę i kara za pomoc powstańcom. W tym miejscu stoi dzisiaj pomnik upamiętniający tragiczne wydarzenia.

Kolejny przystanek to cmentarz parafialny w Pietkowie, na którym znajduje się grób zmarłego w 1926 roku porucznika 10 pułku Stanisława Olizara. Porucznik był jednym z oficerów, którzy w 1919 roku wyruszyli z Pietkowa wraz z ułanami na front wschodni. Walczył w wojnie polsko bolszewickiej w latach 1920 – 1921. Został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Ostatnim miejscem pamięci był cmentarz parafialny w Poświętnem, gdzie znajduje się grób Nieznanego Żołnierza, symboliczny grób Kazimierza Kamińskiego noszącego pseudonim „Huzar”, który był przewodnikiem dla koncentrujących się w lesie między Łukawicą i Lizą Starą oddziałów partyzanckich. Jego odwaga i walki z Urzędem Bezpieczeństwa odbiły się szerokim echem w całej gminie, czym zasłużył sobie na miano miejscowego bohatera. „Huzar” został podstępnie zamordowany przez Urząd Bezpieczeństwa już po zakończeniu wojny oraz groby Żołnierzy Wyklętych: Tadeusza Westfala pseudonim Karaś i Jana Łapińskiego.


Zdjęcia >>


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws