J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws

KONTAKT

Urząd Gminy 
18-112 Poświętne 21

tel: 85 650 13 14
85 650 11 64
85 650 13 10


Numery wew. referatów:
1 - Zastępca Wójta
2 - Skarbnik
3 - USC (Kierownik)
4 - GOPS
5 - Drogi, Rolnictwo
6 - Działalność gospodarcza,
     akcyza, stypendia
7 - Podatki
8 - Radca Prawny
9 - Dowody osobiste, oświata
0 - Sekretariat


fax: 85 650 11 83


e-mail:  poswietne@data.pl

Godziny urzędowania:
poniedziałek - piątek
7.15 - 15.15

PODSUMOWANIE KADENCJI 2014-2018


Sprawy obywatelskie


Dokumenty Planistyczne

Przerwy w dostawie

energii elektrycznej

 

System Zbiórki Opakowań
PSOR


Jakość powietrzaPodlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Komisariat Policji w Łapach
 Podlaska Izba Rolnicza


Serwis Turystyczny


Fair Play


Związek Powiatów Polskich


Ogłoszenia

STRONY OBCOJĘZYCZNE


       Licznik odwiedzin
         
 
Hubertus 2017 PDF Drukuj
Wpisał: Administrator   
02.11.2017.

Tegoroczne święto jeźdźców - Hubertus w Pietkowie - zdominował deszcz. 28 października mimo trudnych warunków rozegrano gonitwę za lisem dla zaawansowanych oraz mniej doświadczonych jeźdźców. Pogoda nikogo nie wystraszyła i zaproszeni goście licznie przybyli. Obecny był Wójt Gminy Poświętne Witold Łapiński i Wójt Gminy Turośń Kościelna Grzegorz Jakuć. Z zaproszenia skorzystał Dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku  doktor Marek Kietliński  i Zastępca Dowódcy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego ppłk Mariusz Woźniak.

Nie zabrakło również gości z odległych stron, z Wrocławia, Warszawy, Wołomina, Ostrołęki. Wystąpili kawalerzyści w barwach 1. Pułku Ułanów Krechowieckich, 5. Pułku Ułanów Zasławskich, 10. Pułku Ułanów Litewskich i 11 Pułku Ułanów Legionowych oraz jeźdźcy ze stajni sportowych. W tym roku na  gonitwę wyjechało 26 koni.

W czasie kiedy jeźdźcy rozgrzewali konie, galopując konnymi ścieżkami w Leśnictwie Pietkowo, goście oczekujący na gonitwę udali się autokarem (dzięki uprzejmości Wójta Gminy Poświętne Witolda Łapińskiego) na małą wycieczkę. Celem było obejrzenie odrestaurowanego ołtarza głównego w kościele pw. Św. Anny W Pietkowie. Ołtarz w stylu art deko jest jedynym tego typu obiektem w Polsce. Obraz w nim to kopia Matki Boskiej Ostrobramskiej, sprowadzona z Wilna w maju 1939 roku i prowadzona z Łap do Pietkowa w asyście konnej banderii, której czoło stanowili ułani 10 Pułku Ułanów Litewskich. 

Następnie wszyscy udali się na miejsce gonitwy za lisem. Za zwycięzcą z ubiegłego roku Krzysztofem Minotą z 5 Pułku Ułanów Zasławskich z Ostrołęki wszyscy ruszyli w pogoń. Potem uciekał Mateusz Kanclerz również z Ostrołęki. Piękne obrazy Marii Woronowicz i Katarzyny Ostrowskiej wręczone zostały dla zwycięzców w obu gonitwach, czyli starszemu ułanowi Błażejowi Jaworskiemu oraz Dominice Łopieńskiej ze stajni Tradycja w Uhowie. Nagrodę otrzymał też koń starszego ułana Błażeja Jaworskiego - Bigot, który został zwycięzcą obu gonitw. 

W związku z remontem Kwatery Głównej, dzięki uprzejmości dowódcy 18 Pułku Rozpoznawczego płk. Marcina Frączka, spotkanie w Pietkowie można było spędzić w miłej atmosferze w udostępnionym  namiocie - stołówce.


Zdjęcia i tekst dzięki uprzejmości Szwadronu Kawalerii im. 10 PUL

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws