J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws

KONTAKT

Urząd Gminy 
18-112 Poświętne 21

tel: 85 650 13 14
85 650 11 64
85 650 13 10


Numery wew. referatów:
1 - Zastępca Wójta
2 - Skarbnik
3 - USC (Kierownik)
4 - GOPS
5 - Drogi, Rolnictwo
6 - Działalność gospodarcza,
     akcyza, stypendia
7 - Podatki
8 - Radca Prawny
9 - Dowody osobiste, oświata
0 - Sekretariat


fax: 85 650 11 83


e-mail:  poswietne@data.pl

Godziny urzędowania:
poniedziałek - piątek
7.15 - 15.15

PODSUMOWANIE KADENCJI 2014-2018


Sprawy obywatelskie


Dokumenty Planistyczne


System Zbiórki Opakowań
PSORPodlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Komisariat Policji w Łapach
 Podlaska Izba Rolnicza


Serwis Turystyczny


Fair Play


Związek Powiatów Polskich


Ogłoszenia

STRONY OBCOJĘZYCZNE


       Licznik odwiedzin
         
 
Zabytkowy ołtarz w Pietkowie odrestaurowany PDF Drukuj
Wpisał: Administrator   
19.10.2017.

 

Ksiądz Tadeusz Kaczyński proboszcz Parafii p.w. Świętej Anny w Pietkowie złożył wniosek o dofinansowanie na ratowanie zabytkowego ołtarza w kościele parafialnym w Pietkowie  do LGD Narwiańska Akcja Rozwoju Wsi w Turośni Kościelnej na realizację projektu z Funduszy Europejskich, którego celem było wzmocnienie potencjału kulturowo-historycznego obszaru LGD N.A.R.E.W. do 2023 r. poprzez dbałość o obiekty zabytkowe obszaru LGD N.A.R.E.W.  Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i w maju br. Zarząd Województwa Podlaskiego zatwierdził do realizacji złożony przez księdza projekt, a w lipcu br. odrestaurowany ołtarz wraz z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, po przywróceniu mu dawnej świetności,  wrócił do parafii, aby służyć następnym pokoleniom.

Wartość całości projektu wyniosła 160. 858,20 zł, z czego dofinasowanie projektu z UE to 127.882,25 zł.

Zabytki objęte wsparciem  przedmiotowego projektu, tj. ołtarz, tabernakulum, rzeźby/2 pary aniołów/ oraz obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej,  jak wszystkie zabytki stanowią świadectwo historii Polski, ale ponadto są nośnikiem tradycji i więzi międzyludzkich, które zostały utrwalone w kulturze lokalnej jej mieszkańców. Po przeprowadzeniu zaplanowanej inwestycji, obiekt w którym znajdują się zabytki, oprócz oczywistej funkcji kultu religijnego, jaką pełni obiekt sakralny, będzie również miejscem, które przyczyni się do zróżnicowania miejscowej oferty kulturalnej oraz wpłynie na poprawę walorów turystycznych.

Odrestaurowany ołtarz jest unikatowym zabytkiem, dziełem sztuki i w przyszłości będzie stanowił atrakcję turystyczną Gminy Poświętne i całego regionu, przyczyniając się w znacznym stopniu do promocji Gminy Poświętne.

Równolegle z renowacją ołtarza wraz z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej został odnowiony cały kościół, poprzez odmalowanie ścian wewnątrz budynku i odrestaurowanie elementów dekoracyjnych i jako całość stanowi wyjątkowy element architektoniczny. Odnowienie kościoła zostało w całości sfinansowane z datków parafian.

 

Celem projektu jest:  Rozwój ekonomiczny LGD N.A.R.E.W. w zgodzie z potencjałem naturalnym i  kulturowym obszaru do 2023r.;

 

1.3: Wzmocnienie potencjału kulturowo-historycznego obszaru LGD N.A.R.E.W. do 2023 r.;  Przedsięwzięcie:  1.3.1. Dbałość o obiekty zabytkowe obszaru LGD N.A.R.E.W.

 

Dofinasowanie projektu z UE: 127882,25 zł.

 

Planowane efekty:  liczba zabytków ruchomych objętych wsparciem - szt. 2; planuje się wzrost  liczby odwiedzin w objętych wsparciem miejscach należących do dziedzictwa kulturalnego i naturalnego oraz stanowiących atrakcje turystyczne - 100 odwiedziny/rok do 2023 r. 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws